Anasayfam Yap | Favorilerime Ekle  

       

Bugün         

  HF SWR METRE (0-30MHz)  PROJEM...

 
 

KULLANMAYA HAZIR DURUMDA

 

PCB ÇİZİMLERİ

 

ÜSTTEN İÇ GÖRÜNÜMÜ

MALZEME LİSTESİ                                                                

R 1  : 150 R                                 C 1  : 220pf                         Trimer      : 4,5-20 pf
R 2  : 3,3  K                                 C 2  :   0,1                            Tripot 1-2 : 250 K
R 3  : 100 R                                  C3  :   0,1                            Tripot 3-4 :100  K
R 4  : 100 R                                  C 4 :   47pf                           D1 –D2    :1N34 A   veya muadili
                        
                         

                     SWR METRENİN YAPILIŞI  VE AYARLANMASI 

GİRİŞ :   Yakın zamanda  yaptığım  ve başarılı olduğum  0-30MHz  HF swr metre devre-sini sunmak istiyorum.Kullanmaya başladığım ilk günlerin birinde aniden swr’nin  2 olduğunu gördüm.Konuşmamı  kestim. Aletimin beni yanıltıp yanıltmadığını an-lamak için tüner ile ölçüm yaptığımda gördüm ki aletim beni yanıltmamıştı.  Antendeki balunda  bir problem olduğunu tespit  et-tim.O zamandan beri radyonun üzerinden ayrılmaz bir parça oldu.

TROİDİN YAPILIŞI : Arızalı tasarruflu florasant lambaların  devresinden çıkara bilirsi-niz. Troidin çapı 1cm , kalınlığı ise biraz fazla.Taşlayarak 3mm ye kadar inceltilir.Sıra bobini sar-maya geldi.0,20mm’lik emaye telden biri kırmızı diğeri yeşil renkli iki teli yan yana getirerek 14 tur sarılır.sarımın başındaki kırmızı ve sonundaki yeşil uçlar yalnız bırakılır.Baştaki yeşil ve sondaki kırmızı kırmızı  uçların üzeri temizlenip, birleştirilerek orta uç elde edilir. Sonra da elde edilen troid devre üzerine mum silikonla yapıştırılır.Devrenin trans ve anten yazan noktalarına 1mm kalınlıkta bakır tel lehimlenir.Pertinaksın bir yüzü bakırlıdır.8x8cm’lik uzunluk-larda kesilir, çizilir,eritilir,delikleri delinir ve montajı yapılır.Bu çok zor bir iş değildir.

           Diğer bazı devrelerdeki gibi mm’lik ölçü gerektirmez.Mikro ampermetrenin değeri çok önemli olmasa da hassas olanlar tercih edilmelidir.Çünkü düşük wattlarda ölçüm yapma im-kanı sağlar. Trimpotları 100 ve250k gibi verdim. Ama mikroamper metrenin  hassaslığına gö-re değişik değerler  kullanılabilir.Giden ve dönen dalgaları aynı anda görebilmek için iki tane mikroam-permetre kullandım.Panoculara yaptırdığım  metal bir kutuya yerleştirdim.

KALİBRASYONU : Buraya kadar her şey tamamsa eğer: Swr metreyi telsize bağlayın ve tx konumuna alın cihazınızı. Fre-kansınızı anteninizin swr sinin 1:1 olduğu yerde olması lazım. Sonra devredeki trimeri döndürün.Swr metrenin ibresi kadranda düşük konuma gelince orada bırakın.Sonra trimpot ile swr ibresinin sapmasını ayarlayın. Swr metreyi ayarlamanın yapmak ka-dar en önemli ve güç bir iş olduğunu gördüm.Watt metre bölümünü ayarlamak çok kolay. Komitatöre basıkken 10 wattı, değil-kende 100 wattı  gösterecek şekilde trimpotla ayarlanır.Geri dönen dalgayı  trimer ve sonra da trimpot yardımıyla  doğru gös-terecek şekilde ayarlamaya çalışırız.Bunun için önce doğru gösteren bir swr metre ile 7 MHz de1:1 den 2 ye kadar olan değer-leri frekansına göre kaydettim.Örneğin :7.050 de swr  1:1 - 7.100 de swr 1:5--70155 de swr2 ..gibi değerleri belirlerdim. Ar
dından kendi yapmış olduğum swr metreyi bağladım.Kadranın ortasına 2 noktasını belirledim.
      
          Önceden tespit etmiş olduğum swr'leri 2 den başlayarak 1:1 e doğru aynı de ğerleri elde edinceye kadar trimpottan ayar-
lar yaparak elde etmeye çalıştım. Bu esnada ise sapmaların olduğu yerleri kadranda kalemle işaretledim. Böylece 1:1 ile 2 arası  değerlerle doldurulmuş oldu.Aynı şekilde doğrulayıcı  testlerden geçirdim.Bazı amatör arkadaşlardan iki swr metreyi seri bağla-
yarak da ayarlanabileceğini öğrendim.Ancak böyle denediğimde  iki swr metre arasında  1 sapma değeri okudum.İki swr metre peş peşe bağlanmalı ve orijinal swr metrede swr düşünce bizim yaptığımızda da aynı anda düşmelidir. Ya da tersi durumda da
mutlaka bir sorun var demektir.Buna çok dikkat edilmelidir. Bu ayarlamaları 100 watta yaptıktan sonra 10 watta da ayar yapı-
lacağı zaman artık trimere dokunmayın.sadece ve sadece trimpotla ayarlayın.Böylece tüm ayarların bitmesinden sonra trimer ve trimpotların yarları herhangi bir hataya karşı koymak için pertinaks kalemiyle işaretledim.

NOT: Bu devrede RF giriş ve çıkış aralıkları sabit değildir.1mm kalınlığındaki tel ile  SQ239’lara irtibatlanır. Dolayısıyla küçük kutulara ve alanlara yerleştirilebilir.Ayrıca pertinaksta uyulması gereken sabit bir boyut  zorunluluğu yoktur.

Yapacaklara başarılar dilerim...  GSM: 0505.8274246 

                                                                                                   TA 3 EN -  Hüseyin KARAGÖZ       

 

 

ANA SAYFAYA GERİ DÖN

 

 

 

                                                                                                                                                                                               

Copyright © 2007-2008 Tüm hakları saklıdır.TA3EN Hüseyin KARAGÖZ'e ait Web Sitedir. Tasarım TB5X, güncelleme TA3EN-Hüseyin KARAGÖZ'e aittir.